Ovog puta, razgovarale smo sa Jelena Šurlan o sportu koji je obitava u kontraverzi – pole dance-u. Iako je situacija trenutno malo bolja kako se broj devojaka, žena ali i muškaraca bavi ovom disciplinom, stigma i dalje postoji.
Jelena Šurlan je instruktorka Pole dance-a u Pole plus studiju u Beogradu.
Potrebno je da znaju da je to sport koji aktivira celo telo i da je baziran uglavnom na položajima izdržaja u snazi i položajima gipkosti. Većina tih položaja se odvija na vertikalnoj šipci, pa zbog toga često i skoro neizostavno period adaptacije tela na samu šipku obuhvata pojave modrica i žuljeva.
Naše telo je magična mašina, pa se adaptira i navikava na većinu položaja koje učimo, tako da ni modrice ne traju zauvek. Plan i metodologija treninga u našem studiju je takva da se telo postepeno i pažljivo jača, razvija i prilagođava, kako bi se između ostalog izbegle povrede, a detaljno naučili i uvežbali plesni elementi.
Sve osobe koje nemaju neke ozbiljnije zdravstvene probleme u vidu anatomskih deformacija koje onemogućavaju izvodjenje pokreta ili probleme sa kardiovaskularnim sistemom.
Neki oblik pole dance-a, tačnije neki stepen znanja i mogućnosti izvođenja je zaista dostupan većini ljudi.
Ne.
Svako može da ovlada nekim stepenom znanja i da izvede bar neke elemente, ukoliko se na pravi način pristupi trenažnom procesu.
Postoje predispozicije u vidu fizičke spreme i građe ali nisu od presudnog značaja. Takodje svaki sport koji se prethodno trenirao može da ima pozitivan uticaj na brzinu usvajanja novog motoričkog znanja, pa je u slučaju pole dance-a gimnastika pogotovo zahvalna, kao i balet ili druge vrste plesa.
Postoji.
Većina ljudi i dalje povezuje ples oko šipke sa striptizom i prenaglašenom seksualnošću. Pružanje informacija o sportu, promocije sporta, javna takmičenja i pojavljivanje u medijima neki su od načina kako to može da se prevaziđe.
Trening je kompleksan, planski, programiran proces usvajanja motornih vestina i razvijanja tela. Dok ples u tom obliku u kom ste ga spomenuli najčešće predstavlja izvodjenje iskusnih plesača.
Kao i u bilo kom drugom plesnom studiju, na treninzima pole dance-a uče se koraci koje mi najčešće nazivamo plesni elementi (određeni položaj tela na šipci). Međutim njihovo zasebno učenje ne predstavlja ples, već je ples onda kada se uključi muzika i sam plesač bira korake i pokrete, spaja ih u plesnu celinu prateći muziku.
Skoro svaki trening pole dance-a, najčešće nakon savladanih plesnih elemenata uključuje i drugi važan segment treninga, a to je uvežbavanje plesanja. Tada se elementi povezuju i uvežbavaju kao plesna kombinacija, najčešće uz muzuku. Ovaj segment treninga svakako predstavlja jedan od mnogih važnih koji vode ka putu iskusnog plesača.
Napredak, pomak, razvoj kroz vreme. Bilo da je u pitanju svega 10 sekundi duži plenk, savladan element ili jedan više uspešni sklek… Sve se računa. Posebno svaki progres koji dolazi iz unutra.
Taj koji ne vidimo golim okom, on je posebno važan. Onda kada nađeš snage da se suočiš sa nekim svojim strahom, to se računa.
A ti, da li bi se oprobala u Pole dance-u?
22. maja Želim. Hoću. Mogu. organizuje veliki i BESPLATAN joga događaj u Beogradu! Detalje pročitaj OVDE!